Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Gdańsk: najstarszy uczestnik miał 94 lata

Jak dbać o zdrowie? Co można zrobić, by wydłużyć swoje życie? Jak skutecznie rzucić palenie? Odpowiedzi na te i inne pytania można było znaleźć podczas wystawy EXPO Zdrowie, która odbyła się 12 sierpnia w gdańskiej Galerii Bałtyckiej.

W ekspozycję zaangażowanych było 35 wolontariuszy. Na dwunastu stoiskach można było m.in. zbadać poziom cukru i cholesterolu, zmierzyć ciśnienie krwi, a także procent tkanki tłuszczowej. W ciągu czterech godzin z dobrodziejstw wystawy skorzystały 172 osoby. Przebadać mogli się wszyscy, nie było ograniczeń wiekowych. Najstarszy uczestnik miał 94 lata.

− Gdańszczanie byli zadowoleni z imprezy. I zdziwieni, że to wszystko za darmo – mówi Marek Jankowski, koordynator.

Podziękowania należą się dyrekcji Galerii Bałtyckiej za bezpłatne udostępnienie miejsca.

− Są zdrowi. Może 20% ma poważne problemy ze zdrowiem – mówi o uczestnikach Paweł Zagożdżon, lekarz, z którym można było porozmawiać podczas wystawy. – Niektórzy przyszli tu z czystej ciekawości, jednak sporo osób, zwłaszcza starsi ludzie, chwalą sobie tę inicjatywę, chcieliby więcej takich akcji.

Na stoisku ze zdrową żywnością można było skosztować pysznego, zdrowego jedzenia, a także otrzymać przepisy. Wolontariuszka Violetta Adamczyk cierpliwie tłumaczyła, jak można zastąpić w diecie białko zwierzęce roślinnym.

– Zainteresowanie było ogromne. Byłam zaskoczona reakcją ludzi – mówi.

− Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy – opowiada jedna z uczestniczek wystawy. – Np., że powinnam pić więcej wody w ciągu dnia, i że mam idealny do wieku, wzrostu i wagi procent tkanki tłuszczowej. Nie piję, nie palę, więc nie bałam się przebadać. Na końcu lekarz powiedział mi, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Krótko mówiąc, będę żyła – dodaje z uśmiechem.

Wystawę EXPO Zdrowie w Gdańsku zorganizowało Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia, natomiast sponsorem był Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Czytaj więcej o EXPO Zdrowie.

Tekst: Justyna Libera

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij