Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Gdańsk: druga młodość na wyciągnięcie ręki

Można siedzieć w domu i zamartwić się swoimi problemami. Jednak o wiele lepiej wyjść do ludzi i spotkać… radość, zabawę, wymianę doświadczeń – i po prostu drugiego człowieka; najlepiej rówieśnika, z którym można pogadać, pośmiać się i wspólnie zrobić coś pożytecznego. Wiedzą o tym dobrze uczestniczki projektu „Edukacja prozdrowotna 60+ w Gdańsku” realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh).

Zaczęło się w październiku. Na początku było trochę kiepsko z frekwencją, ale stopniowo fama o ciekawych zajęciach dla seniorów zaczęła się rozchodzić wśród mieszkańców Gdańska, a dokładnie mieszkanek, bo – jak na razie – z programu korzystają same panie.

– Największym wzięciem cieszą się zajęcia ruchowe – zdradza Elżbieta Leśniewska, koordynatorka projektu. – Mamy też m.in. szkołę zdrowego gotowania i warsztaty z psycholog. Wszystkie panie są bardzo zadowolone z programu.

– Wychodzą z nas drugie dzieci – mówi pani Danuta Kreja, jedna z uczestniczek. – Ten program wyciągnął mnie z domu. Powiększyłam grono znajomych. Myślę, że będziemy spotykać się ze sobą także po jego zakończeniu.

– Jest super. Najbardziej podoba mi się taniec i gimnastyka – wtóruje jej Zofia Cejmer, dla której udział w zajęciach to motywacja do aktywności. – Wychodzę z domu, by pogadać, pośmiać się. Poznajemy też i oceniamy nowe potrawy w szkole gotowania. A to wszystko za darmo.

Głównym celem projektu obok aktywizacji i integracji seniorów jest edukacja z zakresu zdrowego stylu życia. Stąd obecność wykładów na temat m.in. osteoporozy, nadciśnienia, cukrzycy czy mammografii. Jednak organizatorzy dbają o różnorodność, a także o to, aby teoria przeplatała się z zabawą i praktyką.

– Spotkania odbywają się w środy i piątki w siedzibie świetlicy środowiskowej „Grodzisko” – mówi Elżbieta Leśniewska. – Zazwyczaj w planie dnia mamy wykład, a potem luźniejsze zajęcia lub na odwrót. Pewnego razu panie grały w gry planszowe, innym razem z kolei wykonywały karnawałowe maski. Podczas warsztatów z psycholog uczestniczą w arteterapii: malują z wykorzystaniem m.in. techniki pasteli. Poprzez analizę tej twórczości dowiadują się więcej o sobie.

Zajęcia prowadzi w sumie pięć osób: psycholog, instruktor fitness i instruktor tańca oraz specjaliści ds. zdrowia. Wiele punktów programu już zrealizowali. Przed uczestniczkami m.in. trening nordic walking. Podsumowaniem projektu ma być zaplanowana na marzec akcja promująca zasady zdrowego stylu życia. Wezmą w niej udział wspomniane seniorki oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej. Będzie to świetna okazja do integracji międzypokoleniowej.

– Zachęcamy panie do aktywności po zakończeniu programu – mówi Elżbieta Leśniewska. – Przygotowaliśmy dla nich m.in. listę uniwersytetów trzeciego wieku oraz innych miejsc w Gdańsku pozwalających na ciekawe spędzanie czasu. W planach mamy także utworzenie regularnie działającego klubu zdrowia, który pozwoli na pogłębianie wiedzy zdobytej podczas zajęć.

Projekt „Edukacja prozdrowotna 60+ w Gdańsku” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Według danych GUS w 2010 r. w Polsce mieszkało ponad 6 mln osób powyżej 60. roku życia. Według prognozy tej samej instytucji w 2035 r. będzie ich ponad 9 mln. M.in. ten fakt doprowadził do stworzenia rządowego programu na rzecz aktywności osób starszych. Warto już teraz – nawet jeśli jesteśmy młodzi – zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie w wieku seniorskim. Jedno jest pewne – starość może być szansą na udane i aktywne życie. O ile tylko się o to postaramy.

Czytaj więcej o pomocy seniorom.

(aw)

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij